Skip to content

1 Ashwood CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block6509
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,836
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
28%
Improvement Value:$356,100
72%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,320+2.0%
2024$15,013+3.2%
2023$14,553+1.4%
2022$14,350+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,836DeedBook 6340, Page 1353Recorded9/10/2018

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 3656, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2768, Page 186