Skip to content

4 Pheasant DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1994

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block6509
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6501

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,326
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
29%
Improvement Value:$324,600
71%
Total Assessment$457,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,176+2.0%
2024$13,893+3.2%
2023$13,467+1.4%
2022$13,280+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$678,000
Sq Ft2,326DeedBook 6488, Page 441Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,326DeedBook 6411, Page 1990Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5415, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2571, Page 482