Skip to content

15 Carson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 2, 2020

Property Information

Block6601
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6605

Building Details

Building Class18
Description2SF G1 1 UNIT
Dwellings2
ZoningEP-1
Sq Footage1,664
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
37%
Improvement Value:$213,500
63%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+2.0%
2024$10,225+3.2%
2023$9,912+7.8%
2022$9,191+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6409, Page 802Recorded7/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 5371, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4466, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1940