Skip to content

2 Dorchester CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Jun 9, 1999

Property Information

Block7001
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,340
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
30%
Improvement Value:$439,000
70%
Total Assessment$625,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,369+2.0%
2024$18,981+3.2%
2023$18,400+1.4%
2022$18,143+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000
DeedBook 3625, Page 257

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2654, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2571, Page 588