Skip to content

18 Buckingham DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block7001
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,716
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
29%
Improvement Value:$484,700
71%
Total Assessment$684,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,212+2.0%
2024$20,787+3.2%
2023$20,151+1.4%
2022$19,870+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2702, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2616, Page 822