Skip to content

2 Tomlyn DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$679,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block7001
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,332
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,200
26%
Improvement Value:$586,500
74%
Total Assessment$792,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,558+2.0%
2024$24,066+3.2%
2023$23,329+1.4%
2022$23,004+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$679,000
DeedBook 4637, Page 34

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook 3723, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,015,000
DeedBook 2496, Page 14