Skip to content

12 Tomlyn DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block7001
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7002

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,235
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,200
33%
Improvement Value:$427,500
67%
Total Assessment$633,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,632+2.0%
2024$19,239+3.2%
2023$18,650+1.4%
2022$18,390-16.6%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft4,235DeedBook 6387, Page 1209Recorded11/14/2019

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 5725, Page 170

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4009, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$595,800
DeedBook 2484, Page 878