Skip to content

16 Tomlyn DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$588,723
Last Sale Date
Jul 8, 1993

Property Information

Block7001
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7002

Building Details

Building Class18
DescriptionSANTA FE 2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage4,267
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,300
30%
Improvement Value:$495,100
70%
Total Assessment$707,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,915+2.0%
2024$21,477+3.2%
2023$20,819+1.4%
2022$20,529-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$588,723
DeedBook 2702, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$2,015,000
DeedBook 2496, Page 14