Skip to content

22 Tomlyn DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1994

Last Sale Price
$962,500
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block7001
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7002

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage5,856
Acreage3.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,900
28%
Improvement Value:$642,300
72%
Total Assessment$892,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,640+2.0%
2024$27,087+3.2%
2023$26,257+1.4%
2022$25,892+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$962,500

From:

To:

Sq Ft5,856DeedBook 6258, Page 83Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 2805, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$2,015,000
DeedBook 2496, Page 14