Skip to content

33 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,437
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$126,500
79%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,991+2.0%
2024$4,891+3.2%
2023$4,741+1.4%
2022$4,675+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4675, Page 135

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4571, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2444, Page 870