Skip to content

27 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$185,200
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block701
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,255
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
22%
Improvement Value:$125,200
78%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+2.1%
2024$4,852+3.2%
2023$4,703+1.4%
2022$4,637+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,200
DeedBook 4452, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69