Skip to content

39 Tudor Lane

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,151
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
21%
Improvement Value:$136,300
79%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,360+2.1%
2024$5,252+19.9%
2023$4,379+1.4%
2022$4,318+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,151DeedBook 6460, Page 1361Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,151DeedBook 6340, Page 503Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 6305, Page 721

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3341, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2448, Page 945