Skip to content

31 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
May 12, 1988

Property Information

Block701
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,151
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
23%
Improvement Value:$112,100
77%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,239+2.2%
2024$4,149+3.4%
2023$4,014+1.5%
2022$3,955+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2442, Page 802