Skip to content

15 Tudor Lane

Lawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$143,146
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block701
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,255
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
11%
Improvement Value:$113,900
89%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,972+2.1%
2024$3,892+3.2%
2023$3,773+1.4%
2022$3,720+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$143,146
Sq Ft1,255DeedBook 6383, Page 1218Recorded10/9/2019

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 4476, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69