Skip to content

11 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block701
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,169
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
22%
Improvement Value:$113,600
78%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+2.1%
2024$4,448+3.2%
2023$4,312+1.4%
2022$4,251+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5743, Page 205

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 4318, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69