Skip to content

5 Tudor Lane

Lawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$67,121
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block701
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class28
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,255
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
22%
Improvement Value:$52,100
78%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,057+2.0%
2024$2,016+3.2%
2023$1,954+1.4%
2022$1,927+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$67,121
DeedBook 4566, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,175,000
DeedBook 3993, Page 69