Skip to content

635 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 1997

Property Information

Block7501
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7505

Building Details

Building Class20
Description2SF G1
Dwellings2
ZoningEP-1
Sq Footage3,248
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
35%
Improvement Value:$497,700
65%
Total Assessment$762,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,632+2.0%
2024$23,159+3.2%
2023$22,449+1.4%
2022$22,136+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 2684, Page 1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 2400, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1910