Skip to content

4 Dennick CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 5, 2009

Property Information

Block7501
Lot78
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page7503

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage2,796
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
45%
Improvement Value:$324,700
55%
Total Assessment$585,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,142+2.0%
2024$17,779+3.2%
2023$17,234+1.4%
2022$16,994+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5981, Page 85

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3845, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1972