Skip to content

81 Betts Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1943

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block801
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,276
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
36%
Improvement Value:$101,600
64%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+2.0%
2024$4,815+3.2%
2023$4,668+1.4%
2022$4,603+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,276DeedBook 6424, Page 448Recorded12/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1943