Skip to content

68 Betts AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1969

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block901
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,172
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
24%
Improvement Value:$188,800
76%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726+2.0%
2024$7,572+12.1%
2023$6,754+1.4%
2022$6,660+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,172DeedBook 6452, Page 954Recorded8/13/2021

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5354, Page 279

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 2481, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1969