Skip to content

217 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 1990

Property Information

Block10302
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
15%
Improvement Value:$32,300
85%
Total Assessment$38,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,204+4.2%
2024$2,115+0.3%
2023$2,110+0.3%
2022$2,103+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906