Skip to content

213 Third St

Trenton, NJ 08611

Built 1876

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block11602
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
14%
Improvement Value:$50,400
86%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+4.2%
2024$3,262+0.3%
2023$3,254+0.3%
2022$3,244+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,692DeedBook 6476, Page 1676Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2642, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1876