Skip to content

920 Lamberton St

Trenton, NJ 08611

Built 1912

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block11803
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
8%
Improvement Value:$72,900
92%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,618+4.2%
2024$4,431+0.3%
2023$4,420+0.3%
2022$4,406+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,998DeedBook 6488, Page 1040Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,998DeedBook 6481, Page 1578Recorded4/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1912