Skip to content

38 Hollywood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 25, 1999

Property Information

Block13201
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
6%
Improvement Value:$103,400
94%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+4.2%
2024$6,124+0.3%
2023$6,108+0.3%
2022$6,089+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3777, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1920