Skip to content

460 Hamilton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1906

Owner
---
Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block14105
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,900
9%
Improvement Value:$69,800
91%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,449+4.2%
2024$4,270+0.3%
2023$4,259+0.3%
2022$4,245+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,999DeedBook 6580, Page 455Recorded1/14/2025

Property Sale

Sale
$202,978
DeedBook 5056, Page 59

Property Sale

Sale
$312,685
DeedBook 4096, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1906