Skip to content

213 Butler St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block15301
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
16%
Improvement Value:$45,800
84%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,173+4.2%
2024$3,045+0.3%
2023$3,037+0.3%
2022$3,028+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6272, Page 128Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3191, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1887