Skip to content

313 Elmer St

Trenton, NJ 08611

Built 1872

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 6, 2007

Property Information

Block15501
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage783
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
22%
Improvement Value:$27,600
78%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,048+4.2%
2024$1,965+0.3%
2023$1,960+0.3%
2022$1,954+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5651, Page 96

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3180, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1872