Skip to content

139 Fulton St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$78,500
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block16205
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
17%
Improvement Value:$37,100
83%
Total Assessment$44,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,593+4.2%
2024$2,488+0.3%
2023$2,482+0.3%
2022$2,474+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$78,500
Sq Ft1,190DeedBook 6514, Page 999Recorded2/8/2023

Property Sale

Sale
$35,000
Sq Ft1,190DeedBook 6513, Page 1771Recorded2/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1886