Skip to content

810 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block16308
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S 2500 SQFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,455
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
40%
Improvement Value:$65,200
60%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+4.2%
2024$6,012+0.3%
2023$5,997+0.3%
2022$5,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

DeedBook 6184, Page 731Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940