Skip to content

838 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block16308
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
26%
Improvement Value:$111,300
74%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,742+4.2%
2024$8,389+0.3%
2023$8,368+0.3%
2022$8,341+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3214, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1940