Skip to content

802 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1908

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block16601
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,709
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
20%
Improvement Value:$44,500
80%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,220+4.2%
2024$3,090+0.3%
2023$3,082+0.3%
2022$3,072+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

From:

To:

Sq Ft1,709DeedBook 6252, Page 1846Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 6215, Page 697Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4877, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1908