Skip to content

107 Woodland St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block19203
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
24%
Improvement Value:$26,200
76%
Total Assessment$34,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,013+4.2%
2024$1,932+0.3%
2023$1,927+0.3%
2022$1,921+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft773DeedBook 6386, Page 1901Recorded12/2/2019

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 4049, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1886