Skip to content

308 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block19601
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
21%
Improvement Value:$39,200
79%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,872+4.2%
2024$2,756+0.3%
2023$2,749+0.3%
2022$2,740+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,914DeedBook 6511, Page 1939Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6407, Page 1319Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 6049, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1900