Skip to content

622 Anderson St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Feb 4, 2015

Property Information

Block19601
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
20%
Improvement Value:$35,500
80%
Total Assessment$44,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+4.2%
2024$2,455+0.3%
2023$2,449+0.3%
2022$2,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6212, Page 237Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6188, Page 156Recorded2/19/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5521, Page 63

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4964, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1900