Skip to content

1602 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block20407
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
15%
Improvement Value:$96,900
85%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,631+4.2%
2024$6,363+0.3%
2023$6,347+0.3%
2022$6,327+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
Sq Ft2,440DeedBook 6465, Page 841Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5317, Page 138

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2517, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1926