Skip to content

1604 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block20407
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
24%
Improvement Value:$53,200
76%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,078+4.2%
2024$3,914+0.3%
2023$3,904+0.3%
2022$3,891+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6369, Page 1877Recorded6/7/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6137, Page 6

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4680, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1926