Skip to content

1616 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block20407
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
36%
Improvement Value:$29,600
64%
Total Assessment$46,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,686+4.2%
2024$2,578+0.3%
2023$2,571+0.3%
2022$2,563+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,500

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 6334, Page 417Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1887