Skip to content

1624 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block20407
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
24%
Improvement Value:$59,400
76%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,548+4.2%
2024$4,365+0.3%
2023$4,354+0.3%
2022$4,339+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6328, Page 828Recorded5/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1952