Skip to content

235 Ashmore Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1902

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block20603
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
26%
Improvement Value:$30,100
74%
Total Assessment$40,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,355+4.2%
2024$2,260+0.3%
2023$2,255+0.3%
2022$2,247+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,092DeedBook 6505, Page 1547Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5391, Page 508

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 2214, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1902