Skip to content

634 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Oct 1, 2009

Property Information

Block21603
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000
12%
Improvement Value:$29,300
88%
Total Assessment$33,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,932+4.2%
2024$1,854+0.3%
2023$1,849+0.3%
2022$1,843+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 6036, Page 751

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4305, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1897