Skip to content

607 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block21604
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
3%
Improvement Value:$69,400
97%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,018+4.2%
2024$4,815+0.3%
2023$4,803+206.6%
2022$1,566+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,238DeedBook 6421, Page 605Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,238DeedBook 6400, Page 1363Recorded3/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1900