Skip to content

619 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block21604
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200
6%
Improvement Value:$31,900
94%
Total Assessment$34,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,978+4.2%
2024$1,898+0.3%
2023$1,894+0.3%
2022$1,887+40.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6348, Page 297Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6332, Page 183Recorded6/29/2018

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5547, Page 80

Property Sale

Sale
$45,900
DeedBook 3915, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1887