Skip to content

621 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block21604
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,200
7%
Improvement Value:$27,700
93%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,735+4.2%
2024$1,665+0.3%
2023$1,660+0.3%
2022$1,655+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2670, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1887