Skip to content

615 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block21604
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,600
8%
Improvement Value:$28,700
92%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,816+4.2%
2024$1,742+0.3%
2023$1,738+0.3%
2022$1,732+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6359, Page 1816Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2505, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1887