Skip to content

114 Klag Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$63,500
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block22503
Lot72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
9%
Improvement Value:$48,700
91%
Total Assessment$53,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,121+4.2%
2024$2,995+0.3%
2023$2,988+74.1%
2022$1,716+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$63,500
Sq Ft1,352DeedBook 6391, Page 612Recorded12/23/2019

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6291, Page 612Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$46,800
DeedBook 2462, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900