Skip to content

450 Klag Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1877

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block22902
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
21%
Improvement Value:$20,300
79%
Total Assessment$25,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,491+4.2%
2024$1,431+0.3%
2023$1,427+0.3%
2022$1,423+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 6236, Page 1099Recorded12/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1877