Skip to content

927 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block23902
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,700
20%
Improvement Value:$53,400
80%
Total Assessment$67,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,892+4.2%
2024$3,735+0.3%
2023$3,726+0.3%
2022$3,714+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4474, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1885