Skip to content

937 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1990

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block23902
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
11%
Improvement Value:$123,200
89%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+4.2%
2024$7,682+0.3%
2023$7,663+0.3%
2022$7,638+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 6099, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1990