Skip to content

709 Pine St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2012

Property Information

Block23905
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
28%
Improvement Value:$41,900
72%
Total Assessment$57,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,103+4.6%
2024$2,968+0.3%
2023$2,960-40.5%
2022$4,976+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 4981, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920