Skip to content

1330 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1867

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2014

Property Information

Block24101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
16%
Improvement Value:$81,900
84%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+4.2%
2024$5,428+0.3%
2023$5,414+0.3%
2022$5,397+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1867